Uutiset

Taitoluistelun Tuki ry:n tuet 2023

Taitoluistelun tuki ry on 9.5.2023 pitämässään vuosikokouksessa päättänyt seuraavista tuista:

Jane Erkon Olympiaedustus-tukiohjelma (tarkoitettu luistelijan valmentautumisen erityistarpeiden ja kansainvälisen tason kilpailuohjelmien koreografioiden laatimisen mahdollistamiseksi): 

Janna Jyrkinen, iIda Karhunen, Makar Suntsev ja Nella Pelkonen, kukin 7 500 euroa sekä Olivia Lisko 5 000 euroa.

Kansainväliseen kilpailutoimintaan panostavan taitoluisteluseuran tuki (tarkoitettu seuralle, joka on edellisellä kaudella mahdollistanut valmentajan osallistumisen kansainvälisiin kilpailuihin Suomen Taitoluisteluliiton valitseman edustusluistelijan (tai – parin) kanssa (esimerkiksi palkkaamalla apuvalmentajia tai maksamalla valmentajan matkakustannuksia kansainvälisiin kilpailuihin):

Lappeenrannan Taitoluistelijat ry  5 000 euroa

Pariluistelun tuki, erillisenä tukena:

Milania VäänänenFilippo Clerici ehdollisena 7 500 euroa

Taitoluistelun Tuki ry:n taustaa: se perustettiin vuonna 1971 ja sen tarkoitus oli tukea silloisen kansallisen taitoluistelun tason nousua kansainväliselle tasolle. Tässä se onnistuikin -70- ja -80-luvuilla. Yhdistyksen toiminta oli vähäistä vuosikymmenien ajan sen jälkeen, kun se oli toisena perustajana ollut perustamassa Suomen Taitoluistelusäätiö sr:ää, jonka toimintaan yhdistys yhä osallistuu. Nykyään yhdistyksen tarkoituksena on tukiohjelmiensa avulla tukea taloudellisesti kansainväliselle huipulle tähtäävää taitoluistelua Suomessa. Yhdistyksen vuosikokous päätti lakkauttaa vuonna 2011, alunperin 10-vuotiseksi perustetun kansainväliseen kilpailutoimintaan panostavan seuratukiohjelman. 


Talvilajien urheilija-apurahat myönnetty 14.6.2024
Liikunta- ja urheiluyhteisö vetoaa kuntapäättäjiin: liikkumisen, liikunnan ja urheilun tulevaisuus on turvattava  14.6.2024