Henkilökunta

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@stll.fi

Toiminnanjohtaja
Outi Wuorenheimo, puh: 040 940 2315
– edunvalvonta ja sidosryhmät
– operatiivinen johtaminen
– myynti ja markkinointi
– Finlandia Trophy ja muut liiton järjestämät kansainväliset kilpailut
– skatingfinland.fi päätoimittaja

Talous- ja toimistopäällikkö
Minna Fernelius, puh: 050 543 6898
– talous
– urheilijatuet
– passijärjestelmä ja vakuutukset
– HOIKA-järjestelmän (digitaalinen jäsenrekisteri) pääkäyttäjä
– Taikkari-järjestelmän (kilpailujen hakeminen) pääkäyttäjä

Markkinointipäällikkö
Salla Mäkelä, puh: 040 586 4585
– liiton markkinoinnin suunnittelu ja toteutus
– Finlandia Trophy Espoo, GP Espoo ja EM2023 lehdistöpäällikkö
– SkatingFinland App, suoratoistot, kumppanuudet

Markkinointi- ja viestintäpäällikkö
Mila Kajas-Virtanen, puh: 040 530 5400
– liiton viestinnän suunnittelu ja toteutus
– liitto- ja maajoukkuetason tiedottaminen

Markkinointikoordinaattori
Emmi Koskiniemi, puh: 040 410 9151
– sosiaalisen median suunnittelu ja toteutus
– markkinoinnin ja viestinnän avustavat tehtävät

Markkinointikoordinaattori
Emma Ahonen
Vanhempainvapaalla

Valmennuspäällikkö
Satu Niittynen, puh: 040 522 9383
– huippu-urheilutoiminta: yksinluistelu, muodostelmaluistelu, jäätanssi
– yksinluistelun valmennusryhmät: maajoukkue, nuorten maajoukkue, projektiryhmä
– antidoping ja urheilijoiden lääkinnälliset erivapaudet
– liiton leirit
– oppilaitos- ja urheiluakatemiayhteistyö
– opinnäytetyöt
– lajiolosuhteet

Seuratoiminnan kehittäjä
Mira Korpinen, puh: 045 7750 0898
– seurakehittäminen
– tähtiseuratoiminta
– vastuullisuustoiminnan koordinaattori
– uutiskirje Sähkäri
– Koko Suomi Luistelee, Ice Skating Tour

Koulutus- ja seuratoiminnan kehittäjä
Sanna Vuorinen, puh: 050 596 2880
– seurakehittäminen
– osaamisen kehittäminen ja koulutustoiminta
– opinnäytetyöt

Kilpailupäällikkö
Anne Fagerström, puh: 050 5144 900
– kilpailusäännöt
– yksinluistelun testijärjestelmä
– ansiomerkit
– arvioijatoiminta

Kilpailupäällikkö
Nina Gustafsson, puh: 040 940 2610
– kotimaan kilpailutoiminta, kalenteri ja lohkojaot

Kilpailukoordinaattori
Annika Arvonen, puh: 050 405 1680
– kansainväliset kilpailuilmoittautumiset ja maajoukkueen matkajärjestelyt
– Passijärjestelmä ja vakuutukset

Koulutuskoordinaattori
Elina Kalminen, puh: 040 940 2023
– koulutusten organisointi
– PRIIMA (digitaalinen oppimis- ja koulutusjärjestelmä) pääkäyttäjä

Tapahtumakoordinaattori
Raisa Brandt, puh: 050 358 8390
– Finlandia Trophy Espoo, GP Espoo ja EM2023 tapahtumajärjestelyt

Nuorten Olympiavalmentaja, yksin- ja pariluistelu
Sirkka Kaipio, puh: 050 544 6433

Nuorten Olympiavalmentaja, jäätanssi
Maurizio Margaglio, puh: 040 161 4048