Uutiset ja artikkelit

Yksinluistelun maajoukkueet ja projektiryhmä kaudelle 2021-2022

Suomen Taitoluisteluliiton hallitus on vahvistanut yksinluistelun lajityöryhmän ehdotuksesta luistelijat maajoukkueeseen, nuorten maajoukkueeseen ja nuorten projektiryhmään. Uusina maajoukkueeseen nousivat Rosa Reponen, Matias Lindfors ja Makar Suntsev. Onnittelut valituille!

Yksinluistelun maajoukkue 2021-2022
Ceder Linnea, EsJt
Galay Roman, EVT
Jyrkinen Janna, LrTL
Karhunen Laura, EsJt
Lindfors Matias,  EsJt 
Lisko Olivia, EsJt 
Ounasvuori Oona, EVT
Pelkonen Nella, Koovee
Peltonen Emmi, EVT
Reponen Rosa, TapTL
Saarinen Jenni, Koovee
Suntsev Makar, KoTa 
Virtanen Valtter, PeSal

Lisänäyttömahdollisuus annetaan seuraavalle urheilijalle: Bergman Pihla, HTK. 
Lisänäytöt annetaan Suomen Urheiluopistolla, Vierumäellä viikolla 30.

Nuorten maajoukkue 2021-2022 (15 urheilijaa)
Ahlsted Emmi, EsJt                
Artimo Lotta, EsJt
Bergström Anna, HTK                
Eskelin Amanda, EsJt
Hautalahti Venla, TapTL             
Heinonen Matias, KeLS               
Helske Minea, EsJt                
Juusola Arttu, PoriTa            
Karhunen Iida, LrTL                
Kurkinen Kiia, EsJt                
Krestyannikov Jari, TapTL             
Lahti Petra,  EsJt                
Peltonen Minja, EsJt                
Pitkänen Pihla, EsJt                
Puiro Josefiina, EsJt                

Lisänäyttömahdollisuus koronan aiheuttaman harjoittelun estymisen tai loukkaantumisen vuoksi on annettu seuraaville luistelijoille:
Bergman Pihla, HTK (MJ tai NMJ)
Erkama Anton, HTK
Gylling Louise, HTK
Näytöt annetaan Suomen Urheiluopistolla, Vierumäellä viikolla 30.

Nuorten projektiryhmään valitut luistelijat 2021
Kaudeksi 2021 – 2022

Holmström Cecilia, PTL 
Könkkölä Kuura, HTK                
Leinonen Iida,  TapTL             
Länsiö Josefiina, HTL
Peltola Pinja, EsJt                
Syrjä Ella, TL                   
Toivanen Minttu, JoKa

Kausiksi 2021 – 2023 
Andelin Nella, TTK
Grönroos Fanny, EsJt                
Heikkinen Nella, ETK  
Hulkkonen Nessa, HL
Koivuluoma Eimi, SeiTa              
Lehtimäki Viola, EsJt                
Niittynen Miila, PoriTa            
Nippolainen Elina, KuLS
Pellonmaa Annika, ETK                
Peltonen Romulus, KeLS               
Penttilä Amanda, KK          
Raitis Noora, SCT               
Santaharju Aino, TapTL             
Tieva Natalie, EsJt                
Trubitson Darja, RauTL             
Tuovinen Helmi, SaTu
Uutela Maisa, TL                   
Virtanen Daniela, Koovee           

Lisäksi ryhmässä kaudella 2021-2022 jatkavat syksyllä 2020 valitut luistelijat
Eriksson Benjamin, PTL
Mänttäri Tuuli, KoTa                 
Ollanketo Jenna, TL                 
Salminen Ines, HTK                  
Sinisalo Venla, RauTL            

Maajoukkueen valintakriteerit

Lisätietoja:
Satu Niittynen, valmennuspäällikkö


Finlandia Trophy Espoon lipunmyynti alkaa 2.8.2021 21.6.2021
Toisen asteen leiritys alkaa syksyllä 18.6.2021