Uutiset ja artikkelit

Tallinn Trophy, Tallinna 3.-7.12.2014 /tuloksia

Tallinn Trophy, Tallinna, Viro 3.-7.12.2014

Liubov Efimenko kolmanneksi Tallinn Trophyssa

Anni Järvenpää naisten juniorisarjan voittoon, Galay juniorimiesten kilpailun kolmas

Noviisisarjoissakin palkintosijoja suomalaisluistelijoille

Vapaaohjelmakilpailun tuloksia lauantailta 6.12.2014:

Suomalaisluistelijat saavuttivat peräti kolme palkintosijaa Tallinn Trophy -kilpailussa Virossa lauantaina. Kotimaassa Lahden Taitoluistelijoita edustava Roman Galay johti junioripoikien kilpailua lyhytohjelman jälkeen, mutta joutui taipumaan kokonaiskilpailussa kolmannelle sijalle pistein 149,97. Noviisisarjasta heltisi kaksi palkintosijaa, kun Lauri Lankila (Mikkelin Luistelijat) otti poikien sarjassa kolmannen sijan pistein 89,64 ja Petra Laakkonen (Tapparan Taitoluistelijat) sijoittui tyttöjen sarjassa kolmanneksi 96,20 pisteellä.

Junioripoikien kilpailun lopputuloksia:

1    Artem TSOGLIN    ISR    158.96
2    Armen AGAIAN     GEO    156.65
3    Roman GALAY    FIN    149.97

Noviisipoikien kilpailun lopputuloksia:

1    Maksim KUZNETSOV    RUS    106.99
2    Mihhail SELEVKO          EST    93.27
3    Lauri LANKILA           FIN    89.64

Noviisityttöjen kilpailun lopputuloksia:

1    Ekaterina KURAKOVA      RUS    120.8
2    Anzelika KLJUEVA            LAT    97.63
3    Petra LAAKKONEN        FIN    96.20
7    Sofia RIDAL                  FIN    75.96
10    Sara TUOMINEN         FIN    74.10
21    Eevi LEHTINEN           FIN    68.23
26    Emma VEIJALAINEN  FIN    62.54

Kilpailun kaikki tulokset: http://data.tallinntrophy.eu/2014/TTR_Int/index.htm

************************************************************

Liubov Efimenko sijoittui Virossa luistellussa Tallinn Trophyssa kolmanneksi yhteispistein 148,45. Ensimmäinen hyppy-yhdistelmä onnistui lupaavasti, mutta kolmoisritti ja toinen yhdistelmä epäonnistuivat hieman. Lahden Taitoluistelijoita edustavan Efimenkon piruetit olivat totuttuun tapaan kauniita ja laadukkaita.

Hanna Kiviniemi (TapTL) oli kilpailun kymmenes pistein 114,34 ja Eveliina Viljanen (PoriTa) viidestoista 94,56 pisteellä.

Naisten kilpailun voitti Latvian Angelina Kuchvalska 156,28 pisteellä.

Kotimaassa Helsingfors Skridskoklubbia edustava Viktor Zubik sijoittui miesten sarjassa neljänneksi pistein 136,46. Miesten kilpailun voitti 209,02 pisteellä ylivoimaisesti Israelin Alexei Bychenko.

 

Juniorinaisten kilpailun voitti ylivoimaisesti Anni Järvenpää pistein 140,08. Kotimaassa Tapparan Taitoluistelijoita edustava Järvenpää on syksyn aikana ollut hyvässä kilpailuvireessä ja elementit napsahtelevat onnistuneesti paikoilleen. Pisteitä verotti hieman vain 2-tasolle jäänyt piruetti. Järvenpää tehtaili marraskuun lopulla Dortmundissa uuden kokonaispiste-ennätyksensä, ja tämänpäiväinen suoritus Tallinnassa jää ennätyksestä vain noin pisteen verran.
Joanna Kallela (TapTL) sijoittui kilpailussa neljänneksi pistein 117,98, Anna Saarela (RauTL) 16:nneksi pistein 95,19, Sofia Korsumäki (HSK) 19:nneksi 93,50 pisteellä, Lotta Malinen (RauTL) 20:nneksi pistein 93,02. Katariina Romppanen (LTL) oli 31. 78,56 pisteellä.

Juniorimiesten sarjassa edetään niin ikään suomalaisjohdossa, kun Lahden Taitoluistelijoita edustava Roman Galay on kilpailun kärkipaikalla lyhytohjelmakilpailun jälkeen pistein 56,96. Hyppyelementit onnistuivat hyvin, ainoastaan viimeinen piruetti arvioitiin 1-tasoiseksi. Junioreiden vapaaohjelmat luistellaan lauantaina 6.12.

Noviisisarjojen vapaaohjelmat luistellaan lauantaina 6.12.

_____________________________________________________________________

Lyhytohjelmakilpailujen tuloksia 4.12.2014

Seniorinaisten lyhytohjelmatuloksia:

1    Angelina KUCHVALSKA    LAT    57.28
2    Fleur MAXWELL               LUX    52.16
3    Anastasia GALUSTYAN     ARM    50.00
4    Liubov EFIMENKO         FIN    49.97
12    Hanna KIVINIEMI       FIN    38.86    
17    Evelina VILJANEN       FIN    31.66

Seniorimiesten lyhytohjelmatuloksia:

1    Oleksii BYCHENKO       ISR    65.72
2    Daniel SAMOHIN          ISR    60.40    
3    Slavik HAYRAPETYAN    ARM    54.54  
4    Viktor ZUBIK              FIN    49.94   

Juniorityttöjen lyhytohjelmatuloksia:

1    Stanislava KONSTANTINOVA    RUS    50.59     
2    Anni JÄRVENPÄÄ                   FIN    48.41     
3    Kristina SHKULETA-GROMOVA  EST    43.84
4    Joanna KALLELA                    FIN    40.78     
14    Anna SAARELA                     FIN    34.57     
17    Lotta MALINEN                     FIN    33.58     
27    Sofia KORSUMÄKI                FIN    29.88     
28    Katariina ROMPPANEN         FIN    29.80

Noviisityttöjen lyhytohjelmatuloksia:

1    Ekaterina KURAKOVA     RUS    42.60     
2    Petra LAAKKONEN       FIN    36.99     
3    Anzelika KLJUEVA          LAT    33.80     
7    Sara TUOMINEN          FIN    28.64     
8    Sofia RIDAL                 FIN    28.52     
18   Eevi LEHTINEN  &nb
sp;        FIN    23.81          
29   Emma VEIJALAINEN   FIN    20.90 
          

Noviisipoikien lyhytohjelmatuloksia:

1    Maksim KUZNETSOV RUS    41.08     
2    Mihhail SELEVKO     EST    33.12     
3    Lauri LANKILA     FIN    30.72     

Kilpailun kaikki tulokset ja aikataulut: http://data.tallinntrophy.eu/2014/TTR_Int/index.htm

Junioripoikien lyhytohjelmakilpailu ja seniorisarjojen vapaaohjelmat luistellaan perjantaina 5.12.2014 klo 11.05 alkaen.

Noviisisarjojen vapaaohjelmat sekä junioripoikien vapaaohjelmat luistellaan lauantaina 6.12.2014.

_____________________________________________________________________

STLL:n ilmoittama Suomen joukkue:

Seniorit miehet: Viktor Zubik HSK
Seniorit naiset: Liubov Efimenko LTL, Hanna Kiviniemi TapTL, Eveliina Viljanen PoriTa
Juniorit pojat: Roman Galay LTL
Juniorit tytöt: Anni Järvenpää TapTL, Joanna Kallela TapTL, Katariina Romppanen LTL, Lotta Malinen RauTL, Ann Saarela RauTL, Sofia Korsumäki HSK
Advance novice pojat: Lauri Lankila ML
Advance novice tytöt: Petra Laakkonen TapTL, Sara Tuominen LTL, Emma Veijalainen LTL, Eevi Lehtinen RauTL, Sofia Ridal HSK
Tuomari: Johanna Vesenterä

Tulokset ja aikataulut: http://data.tallinntrophy.eu/2014/TTR_Int/index.htm

 


Taitoluisteluliitto, HSK ja valmentajat sopuun jatkotoimista 18.5.2020
Koronaepidemia: ajankohtaista tietoa ja päivitetty ohjeistus harjoitteluun 18.5.2020