Uutiset ja artikkelit

ISU:n aikuisten taitoluistelukilpailu 25.-31.5.2014 Oberstdorf, Saksa

ISU Adult Figure Skating Competition, Oberstdorf, Saksa, 25.-31.5.2014

Saksan Oberstdorfissa kilpaillaan vielä aivan kesän kynnyksellä aikuisten kansainvälinen taitoluistelukilpailu. Mukana on runsaasti suomalaisia yksinluistelijoita, pariluistelu- sekä jäätanssipari, sekä peräti kaksi muodostelmajoukkuetta.

Suomen joukkue:

Yksinluistelu:

Heli Blomroos (Silver Ladies II Free skating ja Silver Ladies II Artistic)
Tuula Hakamäki (Masters [Elite] Ladies III Free skating)
Tuula Hovi (Bronze Ladies IV Free skating ja Bronze Ladies IV Artistic)
Hanna Hykkyrä (Masters [Elite] Ladies I Artistic)
Sini Keinänen (Bronze Ladies I Free skating ja Bronze Ladies I Artistic)
Irina Kirjanen (Masters [Elite] Ladies III Free skating ja Masters [Elite] Ladies II+III Artistic)
Suvi Kruse (Bronze Ladies II Free skating)
Raija Lindén (Silver Ladies III Free skating ja Silver Ladies III Artistic)
Agnes Lindinger (Bronze Ladies I Free skating ja Bronze Ladies I Artistic)
Sirkka Manni-Loukkola (Bronze Ladies IV Artistic)
Tuire Muona (Bronze Ladies I Free skating ja Bronze Ladies I Artistic)

Andras Neiser (Bronze Men I Free skating)
Tuula Olin (Bronze Ladies V Artistic)
Anu Tuunanen (Silver Ladies I Free skating ja Silver Ladies I Artistic)
Kristiina Vares-Wartiovaara (Masters [Elite] Ladies II Free skating)
Helena Väänänen (Bronze Ladies IV Free skating ja Bronze Ladies IV+V Artistic)

Jäätanssi:
Outi Hukki – Olli Immonen (Ice Dance Bronze PD ja Ice Dance Silver FD)
Pariluistelu:
Agnes Lindinger – Andras Neiser (Adult Pair skating)

Muodostelmaluistelu:
Audax
Ice Elegance

Suomalaistuloksia:

Synchronized Skating:

1. Go Team       HUN                   42.41

2. Ice Elegance FIN                    36.39

3. Goldies          CZE                   34.62

4. Audax           FIN                      29.75

Ice Dance Silver FD:

1. Karin POJAR / Pavol SKULECS                                                 AUT                    29.20

2. Magdalena KOWALEWICZ-KULBAT / Wojciech MACZUNDER     POL                     27.84

3. Hana CONNOR / Brian CONNOR                                                GBR                    24.88

8. Outi HUKKI / Olli IMMONEN                                                   FIN                      14.73


Ice Dance Bronce PD:

1. Teri-Lynn BLACK-CALLERI / Jacob BRUNOTT                          CAN              22.26

2. Magdalena KOWALEWICZ-KULBAT / Wojciech MACZUNDER    POL              20.19

3. Diana CHENG / John HILLENBRAND                                        USA               18.86

6. Outi HUKKI / Olli IMMONEN                                                FIN                 13.38

Adult Pair Skating:

1. Monika SZUBERT / Mateusz KOKOSINSKI      POL                     44.61

2. Maria SCHAETZEL / Andrea TARELLI             FRA                     44.25

3. Kristi NORMAN / Glen NORMAN                   USA                    36.79

10. Agnes LINDINGER / Andras NEISER      FIN                    19.76


Bronze Ladies IV+V Free Skating:

1. Tuula HOVI                         FIN                   21.91

2. Raye RYAN                        CAN                    20.64

3. Maxine Joy GRAY               AUS                    20.04

5. Helena VÄÄNÄNEN          FIN                     18.55

Bronze Ladies II Free Skating:

1. Monika ZIOBROWSKA         POL                &n
bsp;    33.79

2. Elen CERNA                       CZE                      29.89

3. Joanna SORG                     GER                     28.53

12. Suvi KRUSE                      FIN                    23.55

Bronze Ladies I Free skating:

1. Lenka SEMBEROVA              CZE                      29.12

2. Jenny KASOUMPI                 GBR                    27.02

3. Olga MOSHKOVA                  RUS                     25.26

19. Agnes LINDINGER               FIN                      20.48

28. Tuire MUONA                      FIN                      17.48

30. Sini KEINÄNEN                     FIN                      15.17


Silver Ladies III Artistic:

1. Annette NYMEYER                CAN                    14.51

2. Rita PETER VISCHER              SUI                      13.58

3. Annette KONSTANZER         GER                     12.31

6. Raija LINDEN                       FIN                      10.94


Silver Ladies III Free Skating:

1. Raija LINDEN                      FIN                      32.64

2. Karen DALLEY                     GBR                    30.92

3. Annette KONSTANZER         GER                     29.74


Silver Ladies II Artistic:

1. Jennifer STEWART                GBR                    15.25

2. Claudia GRÄB                      GER                     14.69

3. Heli BLOMROOS                   FIN                      13.82


Silver Ladies II Free Skating:

1. Jennifer STEWART             GBR                    36.28

2. Claudia GRÄB                    GER                     33.48

3. Elke STERN                       GER                     30.34

5. Heli BLOMROOS                    FIN                      29.23

Masters (Elite) Ladies II+III Artistic:

1. Irina KIRJANEN                       FIN                      25.84

2. Jan CALNAN                          USA                    24.00

3. Luda KALENUK                       CAN                    23.24


Masters (Elite) Ladies III Free Skating:

1. Irina KIRJANEN                            FIN               59.96

2. Natalie SHABY                          USA              55.95

3. Magdalena HUBER-KREDL             SUI              51.40

5. Tuula HAKAMÄKI                        &
nbsp;   FIN               32.91

Masters (Elite) Ladies II Free Skating:

1. Jan CALNAN                                    USA              57.72

2. Hisayo SHIBATA                              CAN             46.13

3. Kristiina VARES-WARTIOVAARA     FIN               45.30

Masters (Elite) Ladies I Artistic:

1. Zoe WOOD                                   GBR                    28.59

2. Sarina TSA                                    CAN                    27.41

3. Eileen BUSHELL                               GBR                    26.00

9. Hanna HYKKYRÄ                             FIN                      20.83


Bronze Men I Free Skating:

1. Sebastian DEPTA                                POL              26.79

2. Michael TONGKO-BURRY                  USA              25.76

3. Christopher Bevan BARNETT            RSA              25.49

6. Andras NEISER                                 FIN               15.40


Silver Ladies I Artistic:

1. Monika SZUBERT                   POL                     15.33

2. Anu TUUNANEN                   FIN                      15.32

3. Audrey GERARD                    FRA                     14.14


Silver Ladies I Free Skating:

1. Verena NOWAK                     GER                     40.61

2. Anita KEZIC                          GER                     39.97

3. Monika SZUBERT                   POL                     39.16

7. Anu TUUNANEN                   FIN                      37.19


Bronze Ladies I Artistic:

1. Anna KUTYASHEVA              RUS                     15.95

2. Elena SUKHOVNINA             RUS                     14.76

3. Olga MOSHKOVA                  RUS                     14.56

9. Tuire MUONA                        FIN                      13.57

13. Agnes LINDINGER               FIN                      12.69

19. Sini KEINÄNEN                     FIN                      11.57

Bronze Ladies IV Artistic:

1. Rowena SIREY                                                     GBR                    12.57

2. Rosa Maria GERVASONI                                        ITA                    11.94

3. Doris VEY                                                 &nbsp
;           GER                   11.88

6. Helena VÄÄNÄNEN                                                FIN                     10.01

7. Tuula HOVI                                                             FIN                     9.95

11. Sirkka MANNI-LOUKKOLA                                  FIN                     7.76


Bronze Ladies V Artistic:

1. Linda MAUNDRELL                    CAN                    9.88

2. Henriette PEEKEL                       NED                    8.94

3. Maxine Joy GRAY                       AUS                    8.12

5. Tuula OLIN                              FIN                      7.95

Kilpailun kaikki tulokset: http://www.deu-event.de/results/adult2014/

Linkki Saksan taitoluisteluliiton sivuille:
http://www.eislauf-union.de/Startseite.html


Haemme markkinointi- ja viestintäpäällikköä 1.12.2022
Jenni Saarinen jättää kilpajäät 26.11.2022