Uutiset ja artikkelit

Nuorten valmennusryhmät nimetty

Suomen Taitoluisteluliiton yksinluistelun valmennusryhmät kaudelle 2016-2017

Suomen Taitoluisteluliitolla on kaksi nuorten valmennusryhmää: Talent-ryhmä ja Nuorten maajoukkue.

Nuorten maajoukkue on tarkoitettu enintään 16-vuotiaille lahjakkaille luistelijoille (kilpailukauden alkuun 1.7. mennessä ei vielä täyttänyt 16 vuotta). Valinnat ryhmään tehdään vuosittain kahdeksi kilpailukaudeksi kerrallaan, mutta kilpailukauden aikana 16 vuotta täyttävien osalta vain yhdeksi kaudeksi. Kaudella 2016-2017 ryhmä koostuu 20 luistelijasta.

Talent-ryhmä on tarkoitettu 9–13-vuotiaille lahjakkaille luistelijoille (kilpailukauden alkuun 1.7. mennessä on täyttänyt 9 vuotta mutta ei vielä 13 vuotta). Valinnat ryhmään tehdään vuosittain kahdeksi kilpailukaudeksi kerrallaan, mutta kilpailukauden aikana 13 vuotta täyttävien osalta vain yhdeksi kaudeksi. Kaudella 2016-2017 ryhmään kuuluu 30 luistelijaa.

Nuorten maajoukkueen ja Talent-ryhmän koordinoinnista ja leirityksistä vastaa valmennuspäällikkö Satu Niittynen sekä Nuorten Olympiavalmentaja Nuriya Pirogova.

NUORTEN MAAJOUKKUEEN KOKOONPANO

Nuorten maajoukkueeseen kaudeksi 2016 – 2017 valitut luistelijat

ILJIN Kaisla LRL
KARHUNEN Laura LRL
KOSKINEN Mia TRT
LANKILA Lauri ML
LÖFGREN Charlotta PoriTa
RUOKONEN Enja LRL

Nuorten maajoukkueeseen kausiksi 2016 – 2018 valitut luistelijat

HELSKE Mai ETK              
KAIPAINEN Eeva TapTL                
KORPI Essi TapTL                
LAINE Pilvi JTL                     
LIUKKONEN Tilda LTL                     
PYLKKÄNEN Emilia LrTL                    
VÄLITALO Selma OLK                     

Lisäksi joukkueessa kaudella 2016-2017 jatkavat keväällä 2015 valitut luistelijat

HEIKKINEN Minttu KuLS
HENTUNEN Olivia LeTaL
LOUHIKOSKI Doris EsJT
NOIVA Nella HL
SKOGBERG Anni EsJt
STOLT Vera PTL
VÄÄNÄNEN Milania LTL

TALENT-RYHMÄN KOKOONPANO

Kaudeksi 2016 – 2017 ryhmään valitut luistelijat

LANGHOFF Edvina EsJt                    

Kausiksi 2016 – 2018 ryhmään valitut luistelijat

ALARANTA Eveliina LTL                                                   
ANTTILA Pietari JTL
DEGERLUND Milla ETK
ERKO Emilia RauTL
HELSKE Elli ETK
IZOTOVA Maria KoTa
JUUSOLA Arttu PoriTa
JYRKINEN Janna LrTL
KRESTIYANNIKOV Jari TapTL
LINDFORS Matias EsJt
MATTILA Evert ETK
PAJULA Frida LrTL
PÄIVÖLÄ Ria EsJt
RAHKALA Viivi ETK
REPONEN Rosa TapTL
RIEKKINEN Janni KuLS
STOLT My PTL
TALLO Katriina MJT
TURUNEN Alisa KuLS

Lisäksi ryhmässä kaudella 2016-2017 jatkavat keväällä 2015 valitut luistelijat

LAINE Sofia JTL
LINDFORS Fanny EsJt
LIPIÄINEN Aada PTL
NILOSAARI Jennina STR
SUNTSEV Makar VTL
KARP Minea TapTL
KESTI Oona HL
LISKO Olivia TapTL
VIRTANEN Ilona ETK
VUORELA Jasmiina TapTL               

 


Puhtaasti paras -verkkokoulutus 3.6.2020
Maksuton Et ole yksin -verkkokoulutus 2.6.2020