Lajityöryhmät

Lajityöryhmien tehtävät
  • asiantuntijatyöryhmät
  • seurata, arvioida ja kehittää kunkin lajin huippu-urheilutoimintaa ja pyrkiä parantamaan lajien menestymisedellytyksiä
  • kehittää liiton valmennusryhmien toimintaa (yksinluistelu: Nuorten Projektiryhmä-, Nuorten maajoukkue, aikuisten maajoukkue, jäätanssin ja muodostelmaluistelun maajoukkueet)
  • laatia arvokilpailujen valintakriteerit ja tehdä kriteerien mukaiset esitykset liittohallitukselle arvokilpailuedustajista
  • laatia maajoukkueiden valintakriteerit ja tehdä kriteerien mukaiset ehdotukset liitohallitukselle maajoukkueiden jäsenistä
  • jakaa ISU:n kansainvälisten kilpailujen edustuspaikat
  • tehdä esitykset urheilijoille ja joukkueille jaettavista valmennustuista

Kokoonpano kussakin lajityöryhmässä 6-8 henkilöä.

Yksin- ja pariluistelun työryhmä 2021-2023

Satu Niittynen, puheenjohtaja, STLL
Laura Lepistö, liittohallituksen edustaja, arvokilpailuedustaja
Jukka Puustinen, liittohallituksen edustaja
Anu Niiniranta, arvijoitsija
Virpi Horttana, maajoukkuevalmentaja
Miia Hyttinen, valmentaja, ex-maajoukkueluistelija
Susanna Malinen, valmentaja
Nuriya Pirogova, Nuorten olympiavalmentaja

Jäätanssin työryhmä 2021-2023

Satu Niittynen, puheenjohtaja, STLL
Marie Lundmark, liittohallituksen edustaja
Laura Raitio, STLL ex-puheenjohtaja
Susanna Rahkamo,  ISU Development Comission pj
Ossi Kanervo, valmentaja, arvokilpailuedustaja
Maurizio Margaglio, Nuorten olympiavalmentaja
Neil Brown, valmentaja

Muodostelmaluistelun työryhmä 2021-2023

Satu Niittynen puheenjohtaja, STLL
Marie Lundmark, liittohallituksen jäsen, ISU Council jäsen, ISU Muodostelmaluistelun työryhmän pj
Sini Aarnio-Kurki, liittohallituksen edustaja, arvokilpailuedustaja
Ida Hellström, ISU Athles Comission jäsen,  arvokilpailuedustaja
Annina Saari, valmentaja
Sini Lagercrantz, valmentaja ja arvioitsija
Merja Laakkonen, valmentaja
Teemu Hintikka, ex-luistelija
Liisa Lakela,  SM-seniorijoukkueiden valmentajien edustaja kaudella 2021-2022