Yksinluistelun, jäätanssin ja pariluistelun tekniset pisteet

ISU on määrittänyt arvokilpailujen teknisten pisteiden minimirajat, jotka urheilijan/parin on saavutettava, jotta hänet /pari voidaan kyseisiin kilpailuihin ilmoittaa. Pisterajat on saavutettava joko kaudella 2019–2020 tai niiden täytynyt tulla saavutetuiksi edellisellä kaudella 2018–2019 ISU:n kalenterissa olevissa kilpailuissa. Pisterajat voi suorittaa eri kilpailuissa.

Kauden 2019–2020 teknisten pisteiden pisterajat ovat:

MM kilpailut:
Miehet: LO 34.00 / VO 64.00
Naiset: LO 29.00 / VO 49.00
Jäätanssi: LT 33.00 / VT 47.00

EM kilpailut:
Miehet: LO 28.00 / VO 46.00
Naiset: LO 23.00 / VO 40.00
Jäätanssi LT 28.00 / VT 44.00

JMM kilpailut:
Miehet: LO 23.00 / VO 42.00
Naiset: LO 23.00 / VO 38.00
Jäätanssi LT 23.00 / VT 37.00

HUOM! Senioreiden EM- ja MM-kilpailuihin vaadittavat tekniset pisteet voidaan saavuttaa ainoastaan ISU:n kalenterissa olevissa seniorikilpailussa, ei juniorikilpailussa. Juniorien MM-kilpailuihin tarvittavat tekniset pisteet voidaan saavuttaa ainoastaan ISU:n kalenterissa olevissa juniorikilpailuissa, ei seniorikilpailuissa.

Päivitetty 18.11.2019

Lyhytohjelmapisteet 2019-2020

SM-SENIORIT, Naiset

Sofia Sula 34,33 Golden Bear, CRO 24.-27.10.2019
Emmi Peltonen 34,01 Volvo Open Cup, LAT 5.-10.11.2019
Jenni Saarinen 32,12 Finlandia Trophy Espoo 10.-13.10.2019
Linnea Ceder 29,59 Tallinn Trophy, EST 11.-17.11.2019
Laura Karhunen 29,57 Halloween Cup, HUN 18.-20.10.2019
Vera Stolt 27,95 Tirnavia Ice Cup, SVK 31.10.-3.11.2019
Oona Ounasvuori 25,72 Minsk Arena Ice Star, BLR 18.-20.10.2019
Kaudella 2018-2019:
Viveca Lindfors 36,87 EM 2019, BLR 21.-27.1.2019
Vera Stolt 31,25 Egna Spring Trophy, ITA 28.-31.3.2019
Jade Rautiainen 26,73 Denkova-Staviski Cup, BUL 27.11.-2.12.2018

SM-SENIORIT, Miehet

Roman Galay 35,38 Warsaw Cup, POL 14.-17.11.2019
Valtter Virtanen 32,41 Golden Bear, CRO 24.-27.10.2019

SM-SENIORIT, Jäätanssi

Yuka Orihara – Juho Pirinen 39,63 Volvo Open Cup, LAT 5.-11.11.2019
Kaudella 2018-2019:
Juulia Turkkila – Matthias Versluis 39.78 Bavarian Open, GER 5.-10.2.2019

SM-JUNIORIT, Tytöt

Vera Stolt 31,72 JGP LAT 4.-7.9.2019
Sofia Sula 28,42 JGP POL 18.-21.9.2019
Linnea Ceder 27,74 JGP RUS 11.-14.9.2019
Mai Helske 25,31 Halloween Cup, HUN 18.-20.10.2019
Laura Karhunen 24,84 JGP FRA 21.-24.8.2019
Olivia Lisko 24,08 Halloween Cup, HUN 18.-20.10.2019
Kaudella 2018-2019:
Selma Välitalo 28,98 Nordics 2019, SWE 7.-10.2.2019
Milania Väänänen 27,92 Christmas Cup, HUN 29.11.-2.1.2018
Minttu Heikkinen 24,85 Triglav Trophy, SLO 10.-14.4.2019

SM-JUNIORIT, Pojat

Lauri Lankila 24,46 Tallinn Trophy, EST 11.-17.11.2019
Kaudella 2018-2019:
Lucas Tiilikainen 23,89 Tallink Hotels Cup, EST 22.-24.2.2019

SM-JUNIORIT, Jäätanssi

Vapaaohjelmapisteet 2019-2020

SM-SENIORIT, Naiset

Jenni Saarinen 60,74 Finlandia Trophy Espoo 10.-13.10.2019
Sofia Sula 52,57 Finlandia Trophy Espoo 10.-13.10.2019
Vera Stolt 50,12 Tirnavia Ice Cup, SVK 31.10.-3.11.2019
Linnea Ceder 49,23 Finlandia Trophy Espoo 10.-13.10.2019
Emmi Peltonen 43,30 GP RUS, 15.-17.11.2019
Oona Ounasvuori 40,90 Minsk Arena Ice Star, BLR 18.-20.10.2019
Kaudella 2018-2019:
Viveca Lindfors 69,96 Finlandia Trophy, FIN 5.-7.10..2018
Emmi Peltonen 53,06 EM 2019, BLR 21.-27.1.2019
Laura Karhunen 44,99 Mentor Torun Cup, POL 9.-11.1.2019

SM-SENIORIT, Miehet

Roman Galay 69,48 Lombardia Trophy, ITA 13.-15.9.2019
Valtter Virtanen 52,88 Golden Bear, CRO 24.-27.10.2019

SM-SENIORIT, Jäätanssi

Yuka Orihara – Juho Pirinen 55,64 Ondrei Nepela Trophy, SLO 20.-21.9.2019
Kaudella 2018-2019:
Juulia Turkkila – Matthias Versluis 60,32 Winter Universiade 2019, RUS 2.-12.3.2019

SM-JUNIORIT, Tytöt

Linnea Ceder 47,67 JGP RUS 11.-14.9.2019
Olivia Lisko 42,71 Tallinn Trophy, EST 11.-17.11.2019
Vera Stolt 41,47 JGP LAT 4.-7.9.2019
Kaudella 2018-2019:
Mai Helske 45,22 Egna Spring Trophy, ITA 28.-31.3.2019
Milania Väänänen 44,44 JGP CZE, 26.29.9.2018
Selma Välitalo 43,85 Nordics 2019, SWE 7.-10.2.2019
Enja Ruokonen 42,48 Warsaw Cup, POL 23.-25.11.2018
Sofia Sula 41,62 JGP AUT, 29.8.-1.9.2018
Laura Karhunen 39,89 Nordics 2019, SWE 7.-10.2.2019
Olivia Hentunen 38,20 Challenge Cup, NED 21.-24.2.2019

SM-JUNIORIT, Pojat
SM-JUNIORIT, Jäätanssi