Yksinluistelun, jäätanssin ja pariluistelun tekniset pisteet

päivitetty 5.12.2022

ISU on asettanut Olympialaisiin, EM-, MM- ja junioreiden MM-kilpailuihin teknisten pisteiden minimirajat, jotka urheilijan on saavutettava, jotta hänet voidaan kyseisiin kilpailuihin ilmoittaa. Pisterajat on saavutettava joko kaudella 2022–2023 tai niiden täytynyt tulla saavutetuiksi edellisellä kaudella 2021–2022 ISU:n kalenterissa olevissa kilpailuissa. Pisterajat voi suorittaa eri kilpailuissa.

Kauden 2022–2023 teknisten pisteiden pisterajat (ISU Communication 2488):
MM kilpailut:
Miehet: LO 34.00 / VO 64.00
Naiset: LO 32.00 / VO 53.00
Pariluistelu: LO 29.00 / VO 46.00
Jäätanssi: RT 33.00 / VT 49.00

EM kilpailut:
Miehet: LO 28.00 / VO 46.00
Naiset: LO 25.00 / VO 42.00
Pariluistelu LO 25.00 / VO 42.00
Jäätanssi: RT 28.00 / VT 45.00

JMM kilpailut:
Miehet: LO 25.00 / VO 44.00
Naiset: LO 25.00 / VO 40.00
Pariluistelu LO 23.00 / VO 34.00
Jäätanssi: RT 24.00 / VT 38.00

HUOM! Senioreiden EM- ja MM-kilpailuihin vaadittavat tekniset pisteet voidaan saavuttaa ainoastaan ISU:n kalenterissa olevissa seniorikilpailussa, ei juniorikilpailussa. Juniorien MM-kilpailuihin tarvittavat tekniset pisteet voidaan saavuttaa ainoastaan ISU:n kalenterissa olevissa juniorikilpailuissa, ei seniorikilpailuissa.

Lyhytohjelmapisteet 2022-2023

SENIOR WOMEN

Janna Jyrkinen 35.69 CS Warsaw Cup, POL 16.-20.11.2022
Olivia Lisko 31.23 NRW Trophy, GER 24.-27.11.2022
Jenni Saarinen  31.05 GP Espoo 25.-27.11.2022
Nella Pelkonen 30.76 CS Finlandia Trophy Espoo 6.-9.10.2022
Oona Ounasvuori 30.76 Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022
Linnea Ceder 29.96 Nebelhorn Trophy, GER 21.-24.9.2022
Minja Peltonen 29.38 NRW Trophy, GER 24.-27.11.2022
Ksenija Agafonova 25.90 Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022
Kaudella 2021-2022    
Jenni Saarinen 36.39 Warsaw Cup, POL 18.-20.11.2021
Emmi Peltonen 34.96 Open Andorra, AND 25.-28.11.2021
Oona Ounasvuori 32.89 Nordics Open, DEN 27.-30.1.2022
Laura Karhunen 32,43 First Trophy Metropole, FRA 20.-24.10.2021
Petra Palmio 27.54 Reykjavik International Games, ISL 4.-6.2.2022
Emma Karjalainen 25.72 Egna Spring Trophy, ITA 7.-10.4.2022

SENIOR MEN

Valtter Virtanen 34.60 Volvo Open Cup, LAT 3.-4.11.2022
Makar Suntsev 29.54 CS Finlandia Trophy Espoo 6.-9.10.2022
Jan Ollikainen 28.35 Volvo Open Cup, LAT 3.-4.11.2022

SENIOR ICE DANCE

Juulia Turkkila – Matthias Versluis 42.53 CS Finlandia Trophy Espoo 6.-9.10.2022
Yuka Orihara – Juho Pirinen 39.74 GP Espoo 25.-27.11.2022

JUNIOR WOMEN

Iida Karhunen 35.58 Volvo Open Cup, LAT 3.-4.11.2022
Nella Pelkonen 31.90 JGP Fra 24.-27.8.2022
Rosa Reponen  31.10 Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022
Lotta Artimo 30.62 NRW Trophy, GER 24.-27.11.2022
Petra Lahti 29.55 Skate Celje, SLO 17.-20.11.2022
Minja Peltonen 28.96 Tirnavia Ice Cup, SVK 26.-30.10-2022
Anna Bergström 25.93 Trophée Métropole, Fra 19.-23.10.2022
Pihla Bergman 25.83 Skate Celje, SLO 17.-20.11.2022
Kaudella 2021-2022    
Janna Jyrkinen 37.31 Nordics Open, DEN 27.-30.1.2022
Olivia Lisko 33.86 EYOF 2022, Vuokatti 23.-24.3.2022

JUNIOR MEN

Makar Suntsev 33.57 JGP LAT 7.-10.9.2022
Matias Lindfors 29.58 JGP ITA 12.-15.10.2022
Matias Heinonen  25.05 Volvo Open Cup, LAT 3.-4.11.2022
Kaudella 2021-2022    
Arttu Juusola 26,66 NRW Trophy, GER 4.-7.11.2021

JUNIOR ICE DANCE

Daniela Ivanitskiy – David Goldshteyn 24.48 JGP POL 6.-8.10.2022

Vapaaohjelmapisteet 2022-2023

SENIOR WOMEN

Janna Jyrkinen 68.59 Volvo Open Cup, LAT 3.-4.11.2022
Oona Ounasvuori 52.86 CS Warsaw Cup, POL 16.-20.11.2022
Emmi Peltonen 48.93 Volvo Open Cup, LAT 3.-4.11.2022
Linnea Ceder 47.23 CS Finlandia Trophy Espoo 6.-9.10.2022
Ksenija Agafonova 47.22 Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022
Jenni Saarinen 46.48 CS Ice Challenge, AUT 9.-13.11.2022
Nella Pelkonen 43.04 CS Finlandia Trophy Espoo 6.-9.10.2022
Kaudella 2021-2022    
Oona Ounasvuori 60.66 CS Finlandia Trophy, Espoo 7.-10.10.2021
Olivia Lisko 59.22 Jegvirag Cup, HUN 11.-13.2.2022
Linnea Ceder 54.37 Bavarian Open, GER 18.-23.1.2022
Laura Karhunen 47.10 First Trophy Metropole, FRA 20.-24.10.2021
Petra Palmio 45.38 Reykjavik International Games, ISL 4.-6.2.2022

SENIOR MEN

Valtter Virtanen 62.71 GP Espoo 25.-27.11.2022
Jan Ollikainen 52.44 Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022
Makar Suntsev 51.05 Nebelhorn Trophy, GER 21.-24.9.2022
Arttu Juusola 46.01 Santa Claus Cup, HUN 28.11.-4.12.2022
Kaudella 2021-2022    
Lauri Lankila 49.24 Nordics Open, DEN 27.-30.1.2022

SENIOR ICE DANCE

Juulia Turkkila – Matthias Versluis 65.89 GP Espoo 25.-27.11.2022
Yuka Orihara – Juho Pirinen 58.48 GP Espoo 25.-27.11.2022

JUNIOR WOMEN 

Iida Karhunen 63.39 Volvo Open Cup, LAT 3.-4.11.2022
Petra Lahti 51.34 Volvo Open Cup, LAT 3.-4.11.2022
Rosa Reponen 50.49 Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022
Lotta Artimo 46.68 Tirnavia Ice Cup, SVK 26.-30.10.2022
Amanda Eskelin 46.45 Tirnavia Ice Cup, SVK 26.-30.10.2022
Nella Pelkonen 45.39 JGP Fra 24.-27.8.2022
Anna Bergström 43.96 Trophée Métropole, Fra 19.-23.10.2022
Minja Peltonen 43.43 Tirnavia Ice Cup, SVK 26.-30.10-2022
Henna Mattila 41.18 Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022
Kaudella 2021-2022    
Janna Jyrkinen 56,58 JGP AUT, Linz / AUT 6.-9.10.2021
Pihla Bergman 50,83 Budapest Trophy, HUN 14.-17.10.2021
Olivia Lisko 49,22 JGP SLO, Ljubljana / SLO 22.-25.9.2021

JUNIOR MEN

Arttu Juusola 55.59 JGP POL 5.-8.10.2022
Makar Suntsev 52.96 JGP LAT 7.-10.9.2022
Matias Lindfors 47.48 JGP ITA 12.-15.10.2022
Kaudella 2021-2022    
Yaroslav Krestyannikov 44.45 Tallink Hotels Cup, EST 3.-6.2.2022

JUNIOR ICE DANCE