Yksinluistelun, jäätanssin ja pariluistelun tekniset pisteet

päivitetty 27.2.2021

ISU on määrittänyt arvokilpailujen teknisten pisteiden minimirajat, jotka urheilijan/parin on saavutettava, jotta hänet /pari voidaan kyseisiin kilpailuihin ilmoittaa. Pisterajat on saavutettava joko kaudella 2020–2021 tai niiden täytynyt tulla saavutetuiksi edellisellä kaudella 2019–2020 ISU:n kalenterissa olevissa kilpailuissa. Pisterajat voi suorittaa eri kilpailuissa.

Kauden 2020–2021 teknisten pisteiden pisterajat ovat:

MM kilpailut:
Miehet: LO 34.00 / VO 64.00
Naiset: LO 30.00 / VO 51.00
Jäätanssi: LT 33.00 / VT 47.00

EM kilpailut:
Miehet: LO 28.00 / VO 46.00
Naiset: LO 23.00 / VO 40.00
Jäätanssi LT 28.00 / VT 44.00

JMM kilpailut:
Miehet: LO 23.00 / VO 42.00
Naiset: LO 23.00 / VO 38.00
Jäätanssi LT 23.00 / VT 37.00

HUOM! Senioreiden EM- ja MM-kilpailuihin vaadittavat tekniset pisteet voidaan saavuttaa ainoastaan ISU:n kalenterissa olevissa seniorikilpailussa, ei juniorikilpailussa. Juniorien MM-kilpailuihin tarvittavat tekniset pisteet voidaan saavuttaa ainoastaan ISU:n kalenterissa olevissa juniorikilpailuissa, ei seniorikilpailuissa.

Lyhytohjelmapisteet 2020-2021

SM-SENIORIT, Naiset

Oona Ounasvuori 30,70 Tallink Hotels Cup, EST 20.-21.2.2021
Jenni Saarinen 30,53 Nebelhorn Trophy, GER, 23.-26.9.2020
Laura Karhunen 26,39 Tallink Hotels Cup, EST 20.-21.2.2021
Kaudella 2019-2020:    
Emmi Peltonen 35,58 EM 2020, AUT 20.-26.1.2020
Linnea Ceder 33,04 EM 2020, AUT 20.-26.1.2020
Vera Stolt 27,95 Tirnavia Ice Cup, SVK 31.10.-3.11.2019
Selma Välitalo 26,88 Tallink Hotels Cup, EST 13.-16.2.2020
Petra Palmio 23,36 Open Andorra, AND 20.-24.11.2019

SM-SENIORIT, Miehet

Valtter Virtanen 35,05 NRW Trophy, GER 26.-29.11.2020
Makar Suntsev 32,94 Tallink Hotels Cup, EST 20.-21.2.2021
Kaudella 2019-2020:    
Roman Galay 35,38 Warsaw Cup, POL 14.-17.11.2019

SM-SENIORIT, Jäätanssi

Kaudella 2019-2020:    
Juulia Turkkila – Matthias Versluis 42,11 Egna Dance Trophy, ITA 7.-9.2.2020
Yuka Orihara – Juho Pirinen 41,64 Egna Dance Trophy, ITA 7.-9.2.2020
Arina Klinovitskaya – Jussiville Partanen 31,45 Egna Dance Trophy, ITA 7.-9.2.2020

SM-JUNIORIT, Tytöt

Janna Jyrkinen 26,75 Tallink Hotels Cup, EST 20.-21.2.2021
Kaudella 2019-2020:    
Vera Stolt 31,72 JGP LAT 4.-7.9.2019
Olivia Lisko 29,61 Challenge Cup, NED 21.-23.2.2020
Linnea Ceder 27,74 JGP RUS 11.-14.9.2019
Mai Helske 25,31 Halloween Cup, HUN 18.-20.10.2019
Nella Pelkonen 23,62 YOG 2020, SUI 10.-15.1.2020

SM-JUNIORIT, Pojat

Kaudella 2019-2020:    
Makar Suntsev 26,10 PM 2020, NOR 6.-9.2.2020

SM-JUNIORIT, Jäätanssi

Vapaaohjelmapisteet 2020-2021

SM-SENIORIT, Naiset

Jenni Saarinen 51,62 Nebelhorn Trophy, GER, 23.-26.9.2020
Oona Ounasvuori 48,92 Tallink Hotels Cup, EST 20.-21.2.2021
Laura Karhunen 44,56 Tallink Hotels Cup, EST 20.-21.2.2021
Kaudella 2019-2020:    
Linnea Ceder 54,72 EM 2020, AUT 20.-26.1.2020
Emmi Peltonen 53,04 EM 2020, AUT 20.-26.1.2020
Vera Stolt 50,12 Tirnavia Ice Cup, SVK 31.10.-3.11.2019

SM-SENIORIT, Miehet

Valtter Virtanen 65,14 ISU virtual evaluation 26.2.2021
Makar Suntsev 46,65 Tallink Hotels Cup, EST 20.-21.2.2021
Kaudella 2019-2020:    
Roman Galay 69,48 Lombardia Trophy, ITA 13.-15.9.2019

SM-SENIORIT, Jäätanssi

Kaudella 2019-2020:    
Juulia Turkkila – Matthias Versluis 61,73 Egna Dance Trophy, ITA 7.-9.2.2020
Yuka Orihara – Juho Pirinen 55,64 Ondrei Nepela Trophy, SLO 20.-21.9.2019

SM-JUNIORIT, Tytöt

Janna Jyrkinen 48,45 Tallink Hotels Cup, EST 20.-21.2.2021
Kaudella 2019-2020:    
Linnea Ceder 47,67 JGP RUS 11.-14.9.2019
Nella Pelkonen 46,37 YOG 2020, SUI 10.-15.1.2020
Olivia Lisko 45,86 Challenge Cup, NED 21.-23.2.2020
Mai Helske 42,23 PM 2020, NOR 6.-9.2.2020
Vera Stolt 41,47 JGP LAT 4.-7.9.2019

SM-JUNIORIT, Pojat

SM-JUNIORIT, Jäätanssi