Nuorten maajoukkue, projektiryhmä, haastajat

Nuorten maajoukkue 2024–2025

YKSINLUISTELU
Nuorten maajoukkue
on tarkoitettu enintään 15-vuotiaille lahjakkaille luistelijoille (kilpailukauden alkuun 1.7. mennessä ei vielä täyttänyt 15 vuotta). Valinnat ryhmään tehdään vuosittain yhdeksi kilpailukaudeksi kerrallaan.

Seuraavat luistelijat antavat näyttönsä loukkaantumisen vuoksi kesäkuussa 2024:
Eriksson Benjamin                PTL
Montonen Minea                 TapTL
Pitkänen Pihla                      EsJt

JÄÄTANSSI

Jäätanssin nuorten maajoukkueeseen valitaan juniorisarjassa kilpailevia pareja, jotka suorittaneet vuosittain määritellyt minimipisterajat. Valinta tehdään aina yhdeksi kilpailukaudeksi kerrallaan.

Enna Kesti–Oskari Liedenpohja, HL

MUODOSTELMALUISTELU 2024-2025

Muodostelmaluistelun nuorten maajoukkueiksi nimetään aina kevään juniorien MM-kilpailuihin osallistuvat joukkueet.

Yksinluistelun Nuorten projektiryhmä

Nuorten projektiryhmä on tarkoitettu alle 12-vuotiaille lahjakkaille luistelijoille. Valinnat ryhmään tehdään vuosittain yhdeksi kilpailukaudeksi kerrallaan.

Eloranta Helmi                      EsJt
Haapala Neea                       TapTL
Hartikainen Lumi                   TapTL
Holma Matilda                      TL
Huolman Nea                        EVT
Ilvonen Sofia                         ETK (NMJ valinnasta)
Ji Mia                                    ETK
Karjalainen Klara                   EsJt
Kauppinen Miisa                   TapTL
Lehari Lotta                          OLK
Linden Isla                            SCT
Lindqvist Filippa                   ETK
Linnakorpi Liia                      EsJt
Möttönen Enni                      Koovee
Ojala Anna                           TapTL
Ojatalo Aurora                      KK
Ollanketo Anni                      TL
Pajala Inga-Linda                 TapTL
Pejak Eden                           JoKa
Pitko Venni                           EsJt
Raimovaara Vianna             TapTL
Ranne Lindia                        RauTL
Raski Zea                             EsJt (NMJ valinnasta)
Saarinen Sara                      TapTL
Siikaluoma Vera                   TapTL
Simpanen Lili                        EsJt
Sulento Nella                        ETK
Sund Seela                           TL
Timonen Amalia                    JoKa
Vähä-Ruohola Julia              TapTL

Yksinluistelun Nuorten maajoukkueen ja Nuorten projektiryhmän koordinoinnista ja leirityksistä vastaa valmennuspäällikkö Satu Niittynen sekä Nuorten Olympiavalmentaja Sirkka Kaipio.

Haastajat

Yksinluistelu
Haastajat leireilevät kauden aikana yhdessä maajoukkueen kanssa.

Bergström Anna                 ETK
Moisio Heidi                       KTL

Muodostelmaluistelu 2024-2025

Dream Edges Junior Kaari
Musketeers, HL