Nuorten maajoukkue ja Projektiryhmä

MUODOSTELMALUISTELUN NUORTEN MAAJOUKKUEET

Team Mystique, HSK

Team Fintastic, HTK

YKSINLUISTELU

Nuorten maajoukkue on tarkoitettu enintään 16-vuotiaille lahjakkaille luistelijoille (kilpailukauden alkuun 1.7. mennessä ei vielä täyttänyt 16 vuotta). Valinnat ryhmään tehdään vuosittain yhdeksi kilpailukaudeksi kerrallaan.

Kaudella 2020–2021 nuorten maajoukkueeseen kuuluvat:

Agafonova Ksenija                   KoTa             
Artimo Lotta                              EsJt                  
Bergman Pihla                          HTK                  
Bergström Anna                       HTK                  
Eskelin Amanda                        EsJt                  
Fedorova Yulia                          EsJt                  
Hagman Jussi                           LrTL                  
Heinonen Matias                      KeLS                 
Juusola Arttu                            PoriTa             
Karhunen Iida                           LrTL                  
Krestyannikov Jari                   TapTL              
Lindfors Matias                         EsJt                  
Pajula Frida                               JoKa   
Peltonen Minja                          EsJt                  
Putaala Unna                            EsJt                  
Reponen Rosa                          TapTL              

Nuorten projektiryhmä on tarkoitettu 9–13-vuotiaille lahjakkaille luistelijoille (kilpailukauden alkuun 1.7. mennessä on täyttänyt 9 vuotta mutta ei vielä 13 vuotta). Valinnat ryhmään tehdään vuosittain kahdeksi kilpailukaudeksi kerrallaan, mutta kilpailukauden aikana 13 vuotta täyttävien osalta vain yhdeksi kaudeksi. Kaudella 20192020 ryhmään kuuluu 33 luistelijaa.

Kaudella 2020–2021/2022 Nuorten projektiryhmään kuuluvat

kaudella 2020 – 2021
Erkama Anton                             HTK                  
Korhonen Aada                           ML                    
Lahti Petra                                  EsJt                   

Kausilla 2020 – 2022
Ahlstedt Emmi                            EsJt                   
Eriksson Benjamin                      PTL                   
Hautalahti Venla                         TapTL               
Helske Minea                              EsJt                   
Mänttäri Tuuli                              KoTa                 
Ollanketo Jenna                         TTK                   
Petsalo Lumia                             KuLS                 
Pitkänen Pihla                             EsJt                   
Puiro Josefiina                            EsJt                   
Salminen Ines                             HTK                  
Sinisalo Venla                             RauTL               

Lisäksi ryhmässä kaudella 2020-2021 jatkavat keväällä 2019 valitut luistelijat
Aaltonen Nella                           TapTL
Artimo Nita                                 TRT
Gylling Louise                             ETK
Hirvonen Minttu                          HTK
Kaupinmäki Essi                         KeLS
Kulla Vilja                                    JoKa
Könkkölä Kuura                           HTK                  
Laakeri Laura                              KK
Leinonen Iida                              LTL                    
Länsiö Josefiina                          HTL
Peltonen Romulus                     KeLS
Ruokostenpohja Krista              LTL
Suutari Kosti                                RauTL
Trubitson Darja                           PoriTa                                        
Ulundu Claudia                          HTK                  
Uutela Maisa                              TL                                                                          

Nuorten maajoukkueen ja Nuorten projektiryhmän koordinoinnista ja leirityksistä vastaa valmennuspäällikkö Satu Niittynen sekä Nuorten Olympiavalmentaja Nuriya Pirogova.