päivitetty 11.3.2024
ISU on asettanut Olympialaisiin, EM-, MM- ja junioreiden MM-kilpailuihin teknisten pisteiden minimirajat, jotka urheilijan on saavutettava, jotta hänet voidaan kyseisiin kilpailuihin ilmoittaa. Pisterajat on saavutettava joko kaudella 2023–2024 tai niiden täytynyt tulla saavutetuiksi edellisellä kaudella 2022–2023 ISU:n kalenterissa olevissa kilpailuissa. Pisterajat voi suorittaa eri kilpailuissa.
Kauden 2023–2024 teknisten pisteiden pisterajat:
MM kilpailut:
Miehet: LO 34.00 / VO 64.00
Naiset: LO 32.00 / VO 53.00
Pariluistelu: LO 29.00 / VO 46.00
Jäätanssi: RT 35.00 / VT 52.00
EM kilpailut:
Miehet: LO 28.00 / VO 46.00
Naiset: LO 25.00 / VO 42.00
Pariluistelu LO 25.00 / VO 42.00
Jäätanssi: RT 30.00 / VT 48.00
JMM kilpailut:
Miehet: LO 25.00 / VO 44.00
Naiset: LO 25.00 / VO 40.00
Pariluistelu LO 23.00 / VO 34.00
Jäätanssi: RT 24.00 / VT 38.00
HUOM! Senioreiden EM- ja MM-kilpailuihin vaadittavat tekniset pisteet voidaan saavuttaa ainoastaan ISU:n kalenterissa olevissa seniorikilpailussa, ei juniorikilpailussa. Juniorien MM-kilpailuihin tarvittavat tekniset pisteet voidaan saavuttaa ainoastaan ISU:n kalenterissa olevissa juniorikilpailuissa, ei seniorikilpailuissa.
Lyhytohjelmapisteet 2023-2024
SENIOR WOMEN
Nella Pelkonen | 34.02 | EM 2024, LTU 8.-14.1.2024 |
Janna Jyrkinen | 32.84 | GP Espoo 17.-19.11.2023 |
Minja Peltonen | 32.31 | Tallink Hotels Cup, EST 15.-18.2.2024 |
Emmi Peltonen | 31.46 | CS Warsaw Cup, POL 16.-19.11.2023 |
Linnea Ceder | 30.61 | Tallinn Trophy, EST 21.-24.11.2023 |
Oona Ounasvuori | 30.51 | GP Espoo 17.-19.11.2023 |
Pihla Bergman | 29.34 | Sonia Henie Trophy, NOR 8.-10.3.2024 |
Olivia Lisko | 29.08 | CS Warsaw Cup, POL 16.-19.11.2023 |
Selma Välitalo | 28.62 | Volvo Open Cup, LAT 2.-5.11.2023 |
Fanny Lindfors | 25.47 | Tirnava Ice Cup, SVK 27.-29.10.2023 |
KAUDELLA 2022-2023 | ||
Olivia Lisko | 33.03 | Volvo Open Cup, LAT 19.-20.1.2023 |
Oona Ounasvuori | 32.80 | Tallink Hotels Cup, EST 16.-19.2.2023 |
Ksenija Agafonova | 25.94 | PM 2023, ISL 3.-5.2.2023 |
SENIOR MEN
Makar Suntsev | 35.20 | EM 2024, LTU 8.-14.1.2024 |
Valtter Virtanen | 34.88 | Tallink Hotels Cup, EST 15.-18.2.2024 |
Arttu Juusola | 32.21 | CS Finlandia Trophy Espoo 6.-9.10.2022 |
KAUDELLA 2022-2023 | ||
Jan Ollikainen | 28.35 | Volvo Open Cup, LAT 3.-4.11.2022 |
SENIOR ICE DANCE
Juulia Turkkila – Matthias Versluis | 43.81 | GP Espoo 17.-19.11.2023 |
Yuka Orihara – Juho Pirinen | 42.84 | Mezzaluna Cup, ITA 20.-22.10.2023 |
SENIOR PAIRS
Milania Väänänen – Filippo Clerici | 34.35 | CS Golden Spin, CRO 6.-9.12.2023 |
JUNIOR WOMEN
Iida Karhunen | 36.96 | JMM 2024, TPE 26.2.-3.3.2024 |
Lotta Artimo | 30.71 | Sonia Henie Trophy, NOR 8.-10.3.2024 |
Karina Innos | 30.64 | Tirnava Ice Cup, SVK 27.-29.10.2023 |
Pihla Bergman | 29.98 | Volvo Open Cup, LAT 2.-5.11.2023 |
Darja Trubitson | 29.74 | Jelgava Cup, LAT 16.-17.9.2023 |
Heidi Moisio | 26.29 | Bavarian Open, GER 30.1.-4.2.2024 |
Petra Lahti | 29.20 | JGP Osaka, 13.-16.9.2023 |
Henna Mattila | 26.06 | Diamond Spin, POL 19.-22.10.2023 |
Aino Silchenko | 25.29 | Santa Claus Cup, HUN 29.11.-4.12.2023 |
Anna Bergström | 25.21 | Santa Claus Cup, HUN 29.11.-4.12.2023 |
KAUDELLA 2022-2023 | ||
Nella Pelkonen | 31.90 | JGP Fra 24.-27.8.2022 |
Rosa Reponen | 31.10 | Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022 |
Minja Peltonen | 28.96 | Tirnavia Ice Cup, SVK 26.-30.10-2022 |
JUNIOR MEN
Matias Lindfors | 34.33 | JMM 2024, TPE 26.2.-3.3.2024 |
Jari Krestyannikov | 33.15 | PM 2024, SWE 1.-4.2.2024 |
Arttu Juusola | 30.14 | JGP Gdansk 27.-30-9.2023 |
KAUDELLA 2022-2023 | ||
Matias Heinonen | 25.05 | Volvo Open Cup, LAT 3.-4.11.2022 |
JUNIOR ICE DANCE
Hilda Taylor – Nolen Hickey | 33.77 | Santa Claus Cup, HUN 29.11.-4.12.2023 |
Vapaaohjelmapisteet 2023-2024
SENIOR WOMEN
Nella Pelkonen | 62.00 | CS Finlandia Trophy Espoo 6.-9.10.2022 |
Janna Jyrkinen | 55.68 | CS Finlandia Trophy Espoo 6.-9.10.2022 |
Emmi Peltonen | 54.31 | Trophy Metropole Nice, FRA 18.-22.10.2023 |
Olivia Lisko | 52.90 | PM 2024, SWE 1.-4.2.2024 |
Oona Ounasvuori | 50.99 | Volvo Open Cup, LAT 2.-5.11.2023 |
Linnea Ceder | 48.74 | Tallinn Trophy, EST 21.-24.11.2023 |
Minja Peltonen | 47.20 | Volvo Open Cup, LAT 18.-21.1.2024 |
Selma Välitalo | 46.50 | Volvo Open Cup, LAT 2.-5.11.2023 |
KAUDELLA 2022-2023 | ||
Olivia Lisko | 61.06 | Volvo Open Cup, LAT 19.-20.1.2023 |
Ksenija Agafonova | 47.22 | Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022 |
SENIOR MEN
Valtter Virtanen | 66.60 | Tallink Hotels Cup, EST 15.-18.2.2024 |
Makar Suntsev | 63.74 | Tallink Hotels Cup, EST 15.-18.2.2024 |
Arttu Juusola | 57.28 | Volvo Open Cup, LAT 18.-21.1.2024 |
Jan Ollikainen | 49.73 | Sonia Henie Trophy, NOR 8.-10.3.2024 |
SENIOR ICE DANCE
Juulia Turkkila – Matthias Versluis | 68.77 | Swiss Ice Skating Open, SUI 26.-29.10.2023 |
Yuka Orihara – Juho Pirinen | 66.57 | Mezzaluna Cup, ITA 20.-22.10.2023 |
SENIOR PAIRS
Milania Väänänen – Filippo Clerici | 59.60 | CS Finlandia Trophy Espoo 6.-8.10.2023 |
JUNIOR WOMEN
Iida Karhunen | 66.67 | JMM 2024, TPE 26.2.-3.3.2024 |
Darja Trubitson | 52.34 | Sonia Henie Trophy, NOR 8.-10.3.2024 |
Lotta Artimo | 51.05 | PM 2024, SWE 1.-4.2.2024 |
Petra Lahti | 48.78 | Tallinn Trophy, EST 21.-24.11.2023 |
Emmi Ahlsted | 47.51 | Sonia Henie Trophy, NOR 8.-10.3.2024 |
Anna Bergström | 46.41 | Santa Claus Cup, HUN 29.11.-4.12.2023 |
Karina Innos | 42.38 | Tallink Hotels Cup, EST 15.-18.2.2024 |
Pihla Bergman | 41.25 | Volvo Open Cup, LAT 2.-5.11.2023 |
Jenni Hirvonen | 40.77 | Reykjavik International Games, ISL 25.-28.1.2024 |
Vivi Nurmi | 40.37 | Challenge Cup, NED 22.-25.2.2024 |
KAUDELLA 2022-2023 | ||
Rosa Reponen | 50.49 | Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022 |
Amanda Eskelin | 46.45 | Tirnavia Ice Cup, SVK 26.-30.10.2022 |
Nella Pelkonen | 45.39 | JGP Fra 24.-27.8.2022 |
Minja Peltonen | 43.43 | Tirnavia Ice Cup, SVK 26.-30.10-2022 |
Henna Mattila | 41.18 | Tallinn Trophy, EST 24.-27.11.2022 |
JUNIOR MEN
Matias Lindfors | 59.75 | PM 2024, SWE 1.-4.2.2024 |
Arttu Juusola | 55.54 | JGP Gdansk 27.-30-9.2023 |
Jari Krestyannikov | 45.54 | PM 2024, SWE 1.-4.2.2024 |
Matias Heinonen | 45.31 | Tirnava Ice Cup, SVK 27.-29.10.2023 |
JUNIOR ICE DANCE
Hilda Taylor – Nolen Hickey | 45.52 | Santa Claus Cup, HUN 29.11.-4.12.2023 |
Enna Kesti – Oskari Liedenpohja | 40.37 | Santa Claus Cup, HUN 29.11.-4.12.2023 |