Uutiset ja artikkelit

Työryhmät kehittämässä suomalaista taitoluistelua

Suomen Taitoluisteluliiton hallituksen ja toimiston apuna toimii yhdeksän erilaista työryhmää. Työryhmän jäsenyys perustuu vapaaehtoisuuteen ja työryhmät valitaan avoimella haulla kaksivuotiskaudeksi. Työryhmiä vetävät pääsääntöisesti liiton työntekijä sekä mukana on myös liittohallituksen edustajia. Uudet työryhmät aloittavat toimintansa syksyllä 2021. 

Työryhmät 2021–2023 

Arvioijien työryhmä 

Anne Fagerström, STLL, puheenjohtaja, 
Mika Saarelainen, liittohallituksen edustaja, ISU tason ylituomari 
Sini Aarnio-Kurki, liittohallituksen edustaja, muodostelmaluistelun tekninen spesialisti 
Saara Ehalt, yksin- ja pariluistelun kansainvälinen tuomari 
Anu Hemming, muodostelmaluistelun kansainvälinen tuomari 
Sanna Kohi, muodostelmaluistelun ISU tason tuomari ja kontrolleri 
Leena Laaksonen, ISU yksin- ja pariluistelun teknisen komitean jäsen, ISU tason ylituomari ja kontrolleri 
Leo Lenkola, jäätanssin ISU tason tuomari, soveltavan luistelun (Special Olympics) kansainvälinen tuomari 
Laura Viitanen, yksinluistelun SM-tuomari 

Kilpailukoordinaatiotiimi  

Mira Korpinen, puheenjohtaja, STLL 
Anne Fagerström, kilpailupäällikkö, STLL 
Marko Laaksonen, liittohallituksen edustaja 
Virpi Hurri, liittohallituksen edustaja 
Johanna Hollstrom 
Jutta Rouru 
Lempi Kokk 
Mika Laitinen 
Nina Dahlström-Weber 
Päivi Sorrola 
Sirpa Nokelainen 
Suvi Oikarinen 
Virve Hirvilampi 

Kilpailusäännöt ja -järjestelmä 

Anne Fagerström, puheenjohtaja, STLL 
Virpi Hurri, liittohallituksen edustaja 
Jouko Pitkänen, liittohallituksen edustaja 
Merja Huttunen 
Leena Laaksonen 
Mika Laitinen 
Mona Mervasto 
Laura Tykkyläinen 
Anna Vaalasranta 

Lajityöryhmät 

Yksin- ja pariluistelun työryhmä 2021-2023 

Satu Niittynen, puheenjohtaja, STLL 
Laura Lepistö, liittohallituksen edustaja, arvokilpailuedustaja 
Jukka Puustinen, liittohallituksen edustaja 
Anu Niiniranta, arvijoitsija 
Virpi Horttana, maajoukkuevalmentaja 
Mia Hyttinen, valmentaja, ex-maajoukkueluistelija 
Susanna Malinen, valmentaja 
Nuriya Pirogova, Nuorten olympiavalmentaja 

Jäätanssin työryhmä 2021-2023 

Satu Niittynen, puheenjohtaja, STLL 
Marie Lundmark, liittohallituksen edustaja 
Laura Raitio, STLL ex-puheenjohtaja 
Susanna Rahkamo, ISU Development Comission pj 
Ossi Kanervo, valmentaja, arvokilpailuedustaja 
Maurizio Margaglio, Nuorten olympiavalmentaja 
Neil Brown, valmentaja 

Muodostelmaluistelun työryhmä 2021-2023 

Satu Niittynen puheenjohtaja, STLL 
Marie Lundmark, liittohallituksen jäsen, ISU Council jäsen, ISU Muodostelmaluistelun työryhmän pj 
Sini Aarnio-Kurki, liittohallituksen edustaja, arvokilpailuedustaja 
Ida Hellström, ISU Athles Comission jäsen, arvokilpailuedustaja 
Annina Saari, valmentaja 
Sini Lagercrantz, valmentaja ja arvioitsija 
Merja Laakkonen, valmentaja 
Teemu Hintikka, ex-luistelija 
Liisa Lakela, SM-seniorijoukkueiden valmentajien edustaja kaudella 2021-2022 

Luistelijoiden työryhmä 

Salla Mäkelä, koollekutsuja, STLL 
Emma Ahonen, STLL 
Laura Lepistö, liittohallituksen edustaja 
Anna Häkkänen 
Saara Järvinen 
Hanna Korhonen 
Pauliina Koskela 
Rosaliina Kuparinen 
Niina Laksola-Virta 
Jatta Muhonen 
Hennetta Toivonen 
Ninni Toivonen 

Osaamisen työryhmä  

Sanna Vuorinen, puheenjohtaja, STLL 
Satu Niittynen, STLL 
Jouko Pitkänen, liittohallituksen edustaja 
Ilkka Haapea, Suomen Urheiluopisto 
Oona Hilkamo 
Sirkka Kaipio 
Seijamaria Lehtonen 
Ulla Papp 
Laura Spiridovitsh 
Tiina Turunen 
Kaisa Öfversten 
Nina Sandsund 

Seuraverkosto 

Mira Korpinen, puheenjohtaja, STLL 
Sanna Vuorinen, STLL 
Jukka Puustinen, liittohallituksen edustaja 
Marko Laaksonen, liittohallituksen edustaja 
Anniina Asikainen 
Nina Dahlström 
Marihelena Finne 
Tanja Hakkarainen 
Riitta Huhtala 
Anu Husu-Peltonen 
Jasmiina Leskinen 
Helena Raski 
Katja Rautalahti 
Eeva Ripatti 

Lämmin kiitos teille, jotka olette olleet mukana liiton työryhmissä kaudella 2019–2021. Uusille työryhmäläisille toivotamme antoisia keskusteluja ja työryhmätapaamisia. Kiitos kun olette mukana kehittämässä suomalaista taitoluistelua.  


Suomelle ei olympiapaikkaa miesten sarjaan 24.9.2021
Jäätanssijat Daniela Ivanitskiy – David Goldshtey sijalla 17 Slovenian JGP-kilpailussa 24.9.2021